Cieszyński Browar w Nowym Świecie


Browar zamkowy A.D. 1846 i jego specjały to coś, co swego czasu zawitało do Nowego Świata, zawitało i rozgościło się na dobre. Mały Browar, który cieszy, i który daje smakoszom piwa to, co najlepsze, a piwnym amatorom dostarcza niesamowitych wrażeń.

Historia tego browaru sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to Rezydencja Habsburgów w Cieszynie potrzebowała szybkiej i gruntownej przebudowy, czego skutkiem był fakt, iż na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym stanęła oranżeria, park w stylu angielskim i browar – wszystko wybudowane na polecenie arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Rzadko zdarza się, żeby piwo powstałe w tak odległym czasie przetrwało w niezmienionej formie. Cieszyński Browar to wyjątek, bowiem jako jeden z nielicznych w Europie sięga do tradycji, a tradycyjna receptura i sposób warzenia nie zmienił się tutaj od początku istnienia! Poszczególne procesy wytwarzania piwa odbywają się w komorach wydrążonych w górze zamkowej, a piwo fermentuje w otwartych kadziach.

Bogactwo gatunków, które nam dostarcza to różnorodność i głębia smaku, zawsze też niepowtarzalność i osobliwość, która nas urzeka z każdym łykiem. Każdy znajdzie rodzaj dla siebie i swoich preferencji. Jest Cieszyński Porter, który zniewala czekoladowymi i kawowymi nutami. To fenomen, należący do gatunku portera bałtyckiego – reprezentowanego jedynie na terenach Polski. Mocy, ciemny, treściwy to jego esencja i znaki rozpoznawcze. Jest Cieszyński Lager, który lubi leżakować i swoje zawsze musi przeleżeć w beczce. Intensywny, potrójnie chmielony, fermentuje w otwartych kadziach. Jest Witbier Cieszyński, mający korzenie w belgijskich piwach. Ten nasz to charakterystyczne przyprawy, kolendra i skórka cytrusowa, przez co nadaje indywidualny rys podniebieniu, robiąc z niego niepowtarzalne cudo. Jest i Stout Cieszyński, gdzie gra idealnie połączenie czekoladowych nut z intensywną goryczką i dość pikantnym finiszem. Wszystko przez chilli, wanilię i kakao...

Jest i dużo więcej cudownych gatunków i wariancji na temat tradycji. Jest czerpanie z europejskich, sprawdzonych, starych i regionalnych metod, smaków i kultury. A każda interpretacja i każda klasyka może być doskonałym dodatkiem lub rolą główną w naszych kulinarnych podróżach. Zapraszamy do Nowego Świata, by kosztować tradycję i zagłębiać się w odległe zaułki naszego regionu.

fot. Browar Cieszyński